Kitap Basımında Sık Sorulan Sorular – SSS

 • Çalışmanızı nasıl gönderebilirsiniz?

Çalışmanızın değerlendirilmesi için el yazmasının nüshasını yada bilgisayar çıktısını yayınevimize (Livan Yayınevi Barbaros Hayrettin Paşa Mahallesi 2288 Sokak No 1 D: 25 Kat: Ticari
Türkbükü Residans
34522 Esenyurt/İstanbul) adresine posta, kargo yolu ile ulaştırabilirsiniz. Bunuñ yanında livanyayinevi@gmail.com eposta adresine de göndermeniz yéterli olacaktır.

 • Dosyaları değerlendirirken hangi kriterlere tabii tutuluyor?

Yayınevimiz dosyaları yalnızca kitap yayınına teknik uygunluk, cümle yapısı, imla doğruluğu açısından değerlendirir. Yayına değerlilik kavramı yazarın sorumluluğundadır. Pek çok kitap yayınlanırkan burun bükülmüş, yayınlanmasından sonra ünlü olmuştur. Temel yaklaşım olarak belirttiğimiz tüm değerlerde kitaplarınızı yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 • Dosyayıı kim inceliyor?

Dosyanızı konusunda uzman editörlerimiz ilk 40 sayfayı okuyarak ön değerlendirme yapıyor, yazara düşüncelerimiz iletiliyor. Dilbilgisi, anlatım bozuklukları, kurgu hataları, yazım ve imla, okunurluk, akıcılık ve genel değerlendirme başlıkları altında dosya için edinilen izlenimler yazara iletiliyor.

 • Maliyet için belirlenen ücret haricinde daha sonra herhangi bir işlem için fazladan ücret talebi olur mu?

Yapılan sözleşmedeki maliyet dışında hiçbir biçimde fazladan ücret istenmez.

 • Kitabın maliyetini nasıl ödeyebilirim?

Kitabın maliyetini, peşin banka havalesi veya EFT olarak veya kredi kartınıza tek çekim veya taksitli ödeyebilirsiniz. Kredi kartında en fazla 12 taksit yapma olanağımız bulunmaktadır. Kitap hazırlıkları ilk taksitin ödenmesi ile başlar, son taksit bittiğinde sonlandırılmış olur.

 • Kitabımın satışı nerelerde yapılacak, büyük kitap mağazalarında bulabilecek miyim?

Kitabınız ülke genelindeki hemen hemen tüm çevrimiçi satış yapan kitap sitelerinde satışa sunulur.

Dağıtım anlaşmamız büyük dağıtım şirketleri iledir. Kitabınız teorik olarak bütün büyük kitap mağazalarına da girebilir fakat bunun için onlardan talep olması gerekir. Yani bir okuyucu sizin kitabınızı bir kitap mağazasına gidip sorarsa o mağazası dağıtımcıdan bu kitabı ister ve o da okuyucuya verir.

Başka alıcılar da sizin kitabınızı talep etmeye başladığında bu defa diğer mağazaler sizin kitabınızı raflara yerleştirir. Dolayısıyla bir kitap çıkar çıkmaz mağazalara girmez.

Bu hem pratik hem de teorik olarak olanaksızdır. Bu yüzden en önemli şey internet satışlarına çıkmaktır. İnternet satışları iyi olduğunda kitap raflara çekilir. Livan Yayınevi olarak D&R Mağazaları, BKM Mağazaları ve İşler Kitabevlerine dağıtım yapan şirketler ile anlaşmamız bulunduğundan, kitabınıza talep olması durumunda bu mağazalarda satışa sunulur.

 • ISBN kitabımda olmak zorunda mıdır?

ISBN kanun gereği tüm basılı kitaplarda olmalıdır. Bu sizin kitabınızın kimlik numarasıdır. Bu numarayı Kültür Bakanlığından yayınevi olarak biz alıyoruz. Sizin fazladan yapmanız gereken bir iş yoktur. Tüm işlemler yayınevimiziñ sorumluluğundadır.

 • Kitap basıldıktan sonra bürokratik bir işlem var mıdır?

Kitap yayınlandıktan sonra Derleme Müdürlüğü, Merkez Kütüphanesi, Savcılık, Emniyet’e kitaplarınızdan farklı adetlerde teslim etme zorunluluğu vardır. Bunları yayınevimiz yapıyor. Sizin yapmanız gereken ekstra bir işlem yoktur.

 • Kitabımda bandrol (denetim pulu) olacak mı?

32 sayfayı aşmayan çocuk kitapları haricinde tüm kitaplarda bandrol bulundurulması yasal bir zorunluluktur. Bu işlemi yayınevimiz İl Kültür Turizm Müdürlüğünden gerçekleştirmektedir. Sizin yapmanız gereken ekstra bir işlem yoktur.

 • Kitap etiket fiyatını kim belirliyor?

Kitap etiket fiyatını piyasa değerlendirmelerini de göz önünde bulundurarak optimum bir rakamda tutmak maksadıyla biz öneriyoruz, ortak bir akılla da karar veriyoruz.

 • Kitap satışlarından bana ne kadar ücret ödenecektir?

Bu konuda yazar ve yayınevi olarak yaptığımız sözleşmede belirlenen koşullar geçerlidir. Tüm maliyeti siz karşıladığınızda telif hakkınız %75 iken, ortaklaşa basıma girdiğimizde %25 olacaktır. Yayınevimiz 6 ayda bir satışlardan elde edilen kazancı banka hesabınıza ödemektedir.

Cart
Your cart is currently empty.